Müteahhitlik Yetki Belgesi Başvuru Koşulları

Yapı Müteahhitliği için herhangi bir yazılı belge verilmemekte olup başvurular sistem üzerinden yeterliliğe göre yetki belge numarası ve grup numarası tanımlanarak müteahhitlik sınıfı belirlenmektedir. İlgili kurumlar, idareler ve firmalar YAMBİS sistemi üzerinden vergi numarası ile görüntülemeyi yapabilmektedir.

Müteahhitlik Belgesi Nedir?

müteahhitlik belgesi nedir?

Yapıların inşa edilmesinin sorumluluğunu üstlenen kişiye müteahhit denir. Bu kişilerin, belirtilen faaliyetlerde bulunabilmesi için onlara yetki veren belgelere sahip olması gerekir. Müüteahhitlik belgesi sahibi bir müteahhit, aşağıdaki gibi konuları kapsayacak bilgilere sahip olmaları gerekir.

H Grubu Müteahhitlik Belgesi

h grubu müteahhitlik belgesi

Müteahhit olarak faaliyet göstermek isteyen kişilerin alabileceği 15 farklı kategoride belge vardır. Bunlardan birisi de H sınıfı müteahhitlik belgesidir. H sınıfı müteahhitlik belgesi genel olarak yeni başlayanların veya az deneyime sahip olanların aldığı bir belge olması ile öne çıkar.

Müteahhitlik Yetki Belgesi Nedir?

muteahhitlik-yetki-belgesi

Müteahhitlik belgeleri bazı işverenler ve endüstriler için bir gerekliliktir. Bunun nedeni, müteahhitin projeyi tamamlayacak beceri ve deneyime sahip olduğunun bir güvencesidir. Belirtilen sertifika, bir kişinin bir eğitim programını tamamladığını, bir sınavı geçtiğini veya belirli bir mesleğin gerekliliklerini…

Geçici Müteahhitlik Belgesi

geçici müteahitlik belgesi

Müteahhitler, bir alanda ev yapmak için belge almak zorundadır. Bu belgenin pek çok farklı türü vardır. Günümüzde ön plana çıkanlardan birisi ise Geçici Müteahhitlik belgesi oluyor. Evini kendisi yapmak isteyen kişiler, yapının inşaat alanının 500 m2’yi ve iki katı geçmemesi şartıyla kendi evlerinin müteahhiti olabilir. Bunun için de geçici müteahhitlik belgesine ihtiyaç duyulur. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin belirli…

Müteahhitlik Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahitlik Belgesi

Müteahhit yetki belgesi almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine belgelerinizi bir uzman eşliğinde hazırlayarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Belge başvurusunda bulunacak gerçek yada tüzel kişi firma, öncelikle konuyla ilgili teknik ve mali yeterlilik hesaplamaları ile dosya hazırlık süreçlerini bir uzman desteğiyle tamamladıktan sonra gerekli tüm form ve resmi evraklarıyla birlikte bağlı bulunduğu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekir.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.