H Grubu Müteahhitlik Belgesi
-Müteahhit olarak faaliyet göstermek isteyen kişilerin alabileceği 15 farklı kategoride belge vardır. Bunlardan birisi de H sınıfı müteahhitlik belgesidir. H sınıfı müteahhitlik belgesi genel olarak yeni başlayanların veya az deneyime sahip olanların aldığı bir belge olması ile öne çıkar.

H Grubu Müteahhitlik Belgesinin Kapsamı
-Öncelikle belirtmek gerekir ki bu belgeyi almak isteyenlerde herhangi bir deneyim aranmaz. İlk kez inşaat yapacak olan müteahhit adayları bu belgeyi alabilir. H sınıfı belge ile 2022 yılı için 3B yapı sınıfında en fazla 2044 m2 inşaat alanına sahip bir yapı yapılabilir. Kişi, deneyimi ve faaliyet alanı kapsamında daha sonra yüksek seviyelerde olan belgeler için de başvuru yapabilir. H sınıfı Müteahhitlik belgesi ile diğer sınıflarda yer alan belgeler arasında başvuru açısından herhangi bir fark yoktur. Gerekli olan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde temin edilmesi ve istenen ücretin bankaya yatırılması ile başvuru yapılabilir. Başvurular genel olarak iki yada üç haftada sonuçlanır ve belge teslim edilir.

H Grubu Müteahhitlik Belgesi İçin Nereye Başvurulur?
-Müteahhitlik belgesine ihtiyaç duyan kişiler farklı kategorilerde yer alan belge sınıflarından kendilerine uygun olanı için başvuru yapabilir. H sınıfı müteahhitlik yetki belgesine sahip olmak isteyen kişiler bunun için bulundukları ilde Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapmalıdır. Başvuru sonrasında genellikle iki yada üç hafta içerisinde uygun bulunması durumunda belge teslim edilir.