H Grubu Müteahhitlik Belgesi.

h grubu müteahhitlik belgesi

H Grubu Müteahhitlik Belgesi Nedir?

Müteahhit olarak faaliyet göstermek isteyen kişilerin alabileceği 15 farklı kategoride belge vardır. Bunlardan birisi de H sınıfı müteahhitlik belgesidir. H sınıfı müteahhitlik belgesi genel olarak yeni başlayanların veya az deneyime sahip olanların aldığı bir belge olması ile öne çıkar.

H Grubu Müteahhitlik Belgesinin Kapsamı

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu belgeyi almak isteyenlerde herhangi bir deneyim aranmaz. İlk kez inşaat yapacak olan müteahhit adayları bu belgeyi alabilir. H sınıfı belge ile 2023 yılı için 3B yapı sınıfında en fazla 2049 m2 inşaat alanına sahip bir yapı yapılabilir. Kişi, deneyimi ve faaliyet alanı kapsamında daha sonra yüksek seviyelerde olan belgeler için de başvuru yapabilir. H sınıfı Müteahhitlik belgesi ile diğer sınıflarda yer alan belgeler arasında başvuru açısından herhangi bir fark yoktur. Gerekli olan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde temin edilmesi ve istenen ücretin bankaya yatırılması ile başvuru yapılabilir. Başvurular genel olarak iki yada üç haftada sonuçlanır ve belge teslim edilir.

H Grubu Müteahhitlik Belgesi İçin Nereye Başvurulur?

Müteahhitlik belgesine ihtiyaç duyan kişiler farklı kategorilerde yer alan belge sınıflarından kendilerine uygun olanı için başvuru yapabilir. H sınıfı müteahhitlik yetki belgesine sahip olmak isteyen kişiler bunun için bulundukları ilde Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapmalıdır. Başvuru sonrasında genellikle iki yada üç hafta içerisinde uygun bulunması durumunda belge teslim edilir.

H Grubu Müteahhitlik Belgesi.” yazısında 48 düşünce

  • Danışman diyor ki:

   Evet, sahip olduğunuz grubun limiti dahilinde Türkiye sınırları dahilinde istediğiniz kadar ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. Örneğin H grubunuz var. Bir ilde 1500 m2 3B sınıfı bir işe başlamışken aynı veya başka bir ilde 1200 m2 4A sınıfı bir işi başlatabilirsiniz.

   • samet diyor ki:

    Merhaba yazıda ”H sınıfı belge ile 2023 yılı için 3B yapı sınıfında en fazla 2049 m2 inşaat alanına sahip bir yapı yapılabilir.” yazmakta 2049 m2 mi yoksa 2133 m2 mi hangisi doğru.

    • Danışman diyor ki:

     Samet bey mrb. şuan geçerli olan 2133 m2. yazının yayınlandığı tarihte 2049 idi. Esasen bu değerler yılda bir veya birkaç kere bakanlık tarafından yayınlanan yeni kriterlerine göre güncellenir. Tüm yapı sınıfları için güncel değerleri sitemizde sık sorulan sorular bölümünden takip edebilirsiniz. Ayrıca muteahhitbelgesi.com sitesi de bu konuda güncel bilgiler sunmaktadır.

     • Danışman diyor ki:

      Kentsel dönüşüm işi olsun olmasın inşaat işlerinin yapımı için Müteahhitlik grupları arasında bir fark veya ayrıcalık yoktur.

 1. SERVET TURAN diyor ki:

  H Sınıfı müthitlik belegesi 10 yıl önce alınmış en çok kaç m2 inşaat yapabilir, tadilat olursa kaç m2 inşaat yapa?bilir

    • Danışman diyor ki:

     2C sınıfı yapılar sanayi tipi yapılardır. H veya başka bir grup farketmeksizin arsanızın imar planındaki müsade edilen limitlere göre istediğiniz m2 de yapı yapabilirsiniz.

   • Hasankaraca diyor ki:

    Merhabalar admin
    Aynı soru için şubat 2024te
    Değişen bişey oldu
    İki H geupu mütahhit 2400m2 inşaata girebilirmi?

    • Danışman diyor ki:

     İki H grubu ortaklığında herzaman ortaklığın grubu da H çıkar. Yani 2024 te de değişen bir şey yoktur. İki H geupu mütahhit 3B yapı sınıfında en fazla 2133m2 inşaata girebilir. M2 değerleri yapı sınıfına ve o an yürürlükte olan kriterlere göre değişiklik göstermektedir.

  • Danışman diyor ki:

   Kentsel dönüşüm işi veya normal inşaat işlerinin yapımı için grupların bir farkı veya ayrıcalığı yoktur.

  • Danışman diyor ki:

   Müteahhitlik belgesi başvuru formlarınızı ve dosyanızı iletişim kısmından uzmanlarımıza ulaşarak hazırlatabilir, dilerseniz de boş formları tüm illerde Çevre ve şehircilik il müdürlüğünden alabilir veya il müdürlüğü web sitelerinden indirebilirsiniz. Belgelerin güncel ve tam olmasına dikkat etmelisiniz.

 2. Gokhan diyor ki:

  H grubu müteahhitim 1407 metrekare iş bitirmem var. 3100 metrekare İnşaat yapabilmek için şirketime inşaat teknikeri ortak alsam yapabilir miyim

  • Danışman diyor ki:

   Şirketinize inşaat teknikeri ortak alarak grubunuzu yükseltemezsiniz. Mevcut işinizin hangi gruba karşılık geldiğini ve 3100 m2 işinizi yapabilmek hangi gruba ihtiyacınız olacağını vb bilgileri öğrenmek için danışmanımızla iletişime geçerek çalışma başlatmanız gerekiyor.

  • Danışman diyor ki:

   Tüzel yada gerçek kişi farketmeksizin öncelikle herbirinize grup aldıktan sonra ortak olarak ta grup alabilirsiniz. Bunun için uzmanlarımızda süreç danışmanlığı hizmeti almanızı öneriyorum.

 3. AHMET YAĞAN diyor ki:

  H sınıfı müteahhitlik belgesi ile inşaatı bitirdik. Sormak istediğim müteahhit arsa sahibine inşaat malzemesi ve işçilik faturası düzenleyebilir mi? Yoksa yapılan dairelere ilişkin fatura mı kesilmesi gerekir? Şimdiden teşekkürler.

 4. Okyanus diyor ki:

  Kolay gelsin H tipi müteahhatlik belgem ile bir insaatimi bitirdim 1100 m2 alana yapilmisti.Ikinci bir insaatıicin kac m2 alana yapabilirim ?

  • Danışman diyor ki:

   Mrb. Her grubun yapabileceği inşaat alanı sınırını geçmemek kaydıyla proje sayısında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Örneğin H grubu ile bu günün şartlarında 3B yapı sınıfında 2133 m2 istediğiniz sayıda inşaata başlayabilirsiniz.

 5. kutlay kopdağ diyor ki:

  2200 M2 Bodrum+zemin+4 normal katlı binamız için kat maliki olarak geçici müteahhid belgesi alıp bir şantiye şefi ile anlaşarak binamızı kentsel dönüşüme sokup inşaat yapabilirmiyiz.

  • Danışman diyor ki:

   2200 m2 inşaat yapabilmek için en az G1 grubuna sahip olmanız gerekir. Geçici müteahhitlik belgesi ile en fazla 500m2 inşaat yapılabilmektedir

 6. Yasin diyor ki:

  İyi akşamlar yeni müteahhit belgesi çıkardım 3b sınıfı 2133 metre kare yapabiliyorum ama bulduğum arsa 2400 metre kare ne yapmam lazım inşaatın metre karesi yükselir mi nasıl bir yol izlemeliyim

  • Danışman diyor ki:

   Yapmayı planladığınız iş mevcut grubunuzun limitini aşıyorsa ruhsat alamazsınız. Grubunuzu yükseltmeniz gerekir. Şartlarınız yeterli ise grubup yükseltme başvurusu yapabilirsiniz, değilse ortaklık veya şirket satın almayı düşünebilirsiniz. Durumunuzu ve şartlarınızı detaylı çalışmak gerekir ancak o zaman çözüm için daha net bir karara varılabilir.

 7. Murat Demir diyor ki:

  2 adet H gurubu müteahhitlik belgesi ile metrakare yüksektip 3000 m2 inşaat yapabilir miyim? Aynı zaman 5 yıllık inşaat mühendisiyim.

  • Danışman diyor ki:

   Mrb.
   İki H grubu ile yapılacak ortaklığın grubu yi H grubu olur. Bu durumda 3000 m2 3B sınıfı inşaat işini yapamazsınız. Bunun için en az G1 grubu bir firmaya ihtiyacınız var. Diplomanızla G1 grubu alabilmeniz için 9 yıl tamamlanmış olmalı.

 8. Ahmet diyor ki:

  Merhaba arsamıza ait 3200 m2 İksa işi var sanırım 2a Yapı sınıfında. H grubu müteahhitlik belgesi yeterli olur mu?

  • Danışman diyor ki:

   Mrb,
   Öncelikle şunu belirtmeliyim Müteahhitlik yetki belgesi üst yapı bina işleri için geçerlidir. Altyapı işleri için geçerli değildir. Ruhsat çıkartılırken gerekli olur. İksa işiniz için belge isteneceğini düşünmüyorum. Projeniz tam olarak nedir detaylı çalışılması halinde daha net dönüşler olacaktır.

 9. Serdar çelik diyor ki:

  Merhaba ben ilk defa h gurubu müteahhit belgesi ile kendi aile apartmanı nı kentsel dönüşüm kapsamında yapabilirmiyim ve bu belgeyi çıkarmak için şuan resmî sigortalı caliştığim işten ayrılmam gerekli mi teşekkürler

  • Danışman diyor ki:

   Mrb;
   İlk defa H gurubu müteahhit belgesi ile kendi aile apartmanınızı kentsel dönüşüm kapsamında yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız inşaatın toplam inşaat alanı ve yapı sınıfına göre H grubu sınırları dahilinde kalması gerekir. Örneğin 3B yapı sınıfında 2100 m2 inşaat yapabilirsiniz.
   Müteahhit yetki belgesi vergi mükellefi olan kişi ve şirketlere verilir. Yani başka bir yerde sigortalı çalışırken aynı zamanda şahıs firması açarak bu işi yapmayı düşünmek olmaz ama sermaye şirketi ile olabilir.
   Ayrıca yapacağınız inşaatın toplam alanı 500 m2 yi ve 2 katı geçmezse kendi inşaatınızı bir firma kurmadan Geçici müteahhitlik belgesiyle yapabilirsiniz. Detaylar önemli.

 10. Yasin diyor ki:

  2024 yılın h grubu 3b sınıf mutahitlik belgesi kaç metre kare artar bu oran hersene artış oluyor muş ne derece doğru

  • Danışman diyor ki:

   Grupların m2 tutarları her yıl bakanlıkça açıklanan yeni krıterlere göre güncellenir. Düzenli bir artış yada azalış sözkonusu değildir. Ancak artı-eksi küçük farklılıklar oluşabilmektedir.
   2024 yılı tüm grupların yapı sınıflarına göre üstlenebileceği inşaat alanlarını görmek için tıklayın

 11. Hasan çolak diyor ki:

  Merhaba h gurubu müteahhitlik yetki numarası başvurusu onaylandığında diploma veya serfitika gibi belge veriyorlarmı

  • Danışman diyor ki:

   Hayır, herhangi bir basılı kağıt üzerine bir belge verilmiyor. Bakanlıktan belgesi onaylanan firmaların gup bilgileri yambis.csb.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır.

 12. Ahmet diyor ki:

  Merhaba kolay gelsin aynı parselde 5 Blok 6000 metrekare inşaat alanı çıkıyor H grubu Müteahhitlik belgesi ile her blok için ayrı ayrı ruhsat çıkarabilir miyim

  • Danışman diyor ki:

   Merhaba Ahmet Bey. Aynı parselde 5 blok 6000 m2 inşaat küme yapıya girer. Yani 6000 m2 yi yapabilecek gruba sahip olmanız gerekiyor. Aynı şekilde Yapı Denetim firması ataması da yapılmaz grup yeterli olmadığı için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir