Geçici Müteahhitlik Belgesi

geçici müteahitlik belgesi

Müteahhitler, bir alanda ev yapmak için belge almak zorundadır. Bu belgenin pek çok farklı türü vardır. Günümüzde ön plana çıkanlardan birisi ise Geçici Müteahhitlik belgesi oluyor. Evini kendisi yapmak isteyen kişiler, yapının inşaat alanının 500 m2’yi ve iki katı geçmemesi şartıyla kendi evlerinin müteahhiti olabilir. Bunun için de geçici müteahhitlik belgesine ihtiyaç duyulur. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Öncelikle bodrum katı dışında en fazla iki katlı bir yapı inşa edilebilir. Aynı zamanda yapının inşa edileceği alan ise en fazla 500 m2 boyutunda olabiliyor. Bununla birlikte evi yapacak olan kişinin bütün sorumlulukları üstlenmesi de gerekir. Bu şartların sağlanması durumunda kişi kendi belgesini alarak kendi evini inşa etme hakkına sahip olur. Verilen bu belge tek bir yapı inşası için geçerli olur ve beş yıl geçerliliği vardır.

Geçici Müteahhitlik Belgesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Geçici bir Müteahhitlik belgesi almak isteyenlerin hem doğru hem de eksiksiz evraklar ile başvuru yapması gerekiyor. Bu kapsamda da çeşitli belgelerin temin edilmesine ihtiyaç duyulur. Belirtilen belgeleri temin eden kişiler geçici olarak müteahhitlik belgesi alabilir ve kendi evini inşa etme hakkına sahip olur. Bu belgeler ise şunlardır;
• Kişinin kimlik fotokopisi
• Yapının inşa edileceği arsanın tapu fotokopisi
• Yetki belgesi için doldurulan EK-1 başvuru formu
• Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası ile Halk Bankası Bakanlık 118 kodlu hesaba gerekli ücretin yatırıldığına dair bir dekonttur. Dekontun aslı istenir.
• Geçici olarak verilen müteahhitlik belgesi numarasının kullanımı için bilgilendirme formu
• Tapuda ortak mülkiyet hakkı bulunması durumunda her ortak için noter onaylı muvafakatname
Bu belgeler eksiksiz teslim edilerek geçici müteahhitlik başvurusu yapılabilir.

Belgenin Çıkması Ne Kadar Sürer?

Müteahhitlik belgesine ihtiyaç duyan kişilerin en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi başvurunun ne zaman sonuçlanacağıdır. Eğer eksiksiz ve doğru evraklar ile başvuru yapılmış ise müteahhitlik yetki belgesi ortalama 15 gün içinde çıkar. Sürenin birtakım koşullara bağlı olarak değişkenlik göstermesi mümkündür. Süre daha uzun ya da kısa olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir